poradna1

poradna2

poradna3

Bobův profil

bob_small

Mnoho lidí dnes již ví, že existuje jen málo nemocí, jímž by nedokázala vhodná strava předcházet, zabránit, zkrátit, nebo je alespoň učinit snesitelnějšími. Méně je ale těch, kteří tuto znalost  prakticky uplatňují ve svém životě.

I drobné změny ve stravovacích zvyklostech mohou výrazně zlepšit náš zdravotní stav. Jsme to co jíme. Strava bezprostředně ovlivňuje nejen naše zdraví, ale i kvalitu našeho života - včetně jeho délky.

V práci s pacienty mi velmi pomáhá malá zelená řasa, potravinový doplněk, jehož užívání vřele doporučuji každému, kdo ohledně svého zdraví a jídelníčku nemá úplně čisté svědomí.

A jak jsem se k Shiatsu a přírodní medicíně vlastně dostal?

Po vystudování Hotelové školy a Institutu výtvarné fotografie a po dvouleté službě vlasti na vojně jsem studoval a později i pracoval ve Švýcarsku, International Macrobiotic Institut, Kiental. Tam jsem jako student, pak kuchař, pak šéfkuchař, tlumočník a pak i jako lektor postupně zvládl Japonské energetické masáže Shiatsu, Orientální diagnostiku a Tradiční medicínu dálného východu s využitím energie potravin (miso, tamari, umeboshi, bancha, mu, kuzu, nori, gomashio, pickles, azuki, wasabi, takuan, ransho, mochi, tekka, taro, daikon...). Další dobré zkušenosti jsem získal při intenzivním studiu na Kushi Institutu, Amsterdam, Holandsko.


Množství diplomů a certifikátů mám v šuplíku a jsou na nic. Nikdo se na ně neptá. Každého zajímá hlavně to, jestli mu dokážu prakticky pomoci. No, a protože mne Shiatsu jako profesionála živí od roku 1995, snad dokážu pomoci i vám.

Když už jsem si začínal myslet, že ve svém oboru všechno zvládám, odcestoval jsem do Japonska (Tokio, Kyoto), kde jsem dalším studiem a hlavně bohatou praxí zjistil, že všechno je jinak. Ne tak povrchní, jako v knihách pro začátečníky.

Dodnes se v pokoře skláním před úžasnou hloubkou učení mistrů tradiční japonské medicíny. Ano, do dotazníků uvádím, že jsem v Japonsku studoval a vystudoval Tradiční japonskou medicínu (mám na to papíry), ale pravda je taková, že mé studium stále ještě pokračuje.

Stále se učím, stále jsem jednookým mezi slepými.

Mimochodem, o Shiatsu, orientální diagnostice, energetické medicíně, makrobiotice a přírodních léčebných specifikách jsem se poprvé dozvěděl v roce 1982.

Od té doby mě to ještě nepustilo.

Všechny tyhle úžasnosti si nechci nechávat pro sebe. Proto už řadu let u nás i na Slovensku pořádám víkendové i týdenní praktické semináře a kurzy Shiatsu pro lékaře, zdravotníky, maséry i laiky.

Pro začátečníky, středně i velmi pokročilé.

V Shiatsu jsme si všichni rovni.

Na vzdělání, titulech a postavení nezáleží.

Na citu a intuici ano.