poradna1

poradna2

poradna3

Často kladené otázky

Na Vaše dotazy Vám velice rád odpoví náš odborník pan Bob Dvořák, o němž si můžete přečíst zde.

Pokládat své dotazy můžete přes formulář Odeslání Vašeho dotazu do poradny. Odpovědi na Vaše otázky následně najdete v poradně v sekci Bob odpovídá.

Na této straně si zatím můžete přečíst nejčastěji opakované dotazy od našich zákazníků a jejich rozvité odpovědi.


1. Co to vlastně Chlorella je?


Chlorella je mikroskopicky malá jednobuněčná řasa, zřejmě jedna z prvních forem života na naší planetě. Po miliony let si vypěstovala úžasnou schopnost přežít v mořských i sladkovodních vodách až do dnešní doby. Je to k nevíře, ale Chlorella nemá geneticky zabudovanou informaci o smrti. Každá jiná rostlinka nebo živočich se narodí, uzraje, zestárne a zemře. Chlorella nezemře. Když dosáhne optimálního věku, její buňka se prostě rozdělí na dvě nebo čtyři mladé a ty rostou dál. To dokáže díky unikátní substanci zvané CGF, Chlorella růstový faktor. My lidé nechceme být staří. Proto v přírodě hledáme cokoli, co by proces stárnutí zastavilo, nebo alespoň zpomalilo. Ukázalo se, že tato věčně mladá a věčně zelená řasa může být dobrou odpovědí.

2. Proč začít užívat Chlorellu?


Proč začít alespoň trochu pravidelně sportovat? Proč začít alespoň trochu dbát na svou životosprávu? Dobře víme, že bychom měli. Ale proč, když jsme až na nějaké výjimky celkem zdraví? No právě proto, aby nám to zdraví vydrželo. Nejlepší léčba je prevence. Když už člověk onemocní, dostat se zpátky k plnému zdraví je mnohem náročnější. Při dnešním uspěchaném způsobu života a při tolika moderních lákadlech asi nikdo z nás nemá úplně čisté svědomí ohledně svého zdraví. Dobře víme, že náš jídelníček není ideální, dobře pociťujeme, že naše energie není vždy optimální. Proto jsou tu tak zvané potravinové doplňky. Rozhodně nemají nahradit správné stravovací zásady. Ale pomáhají nám do jisté míry napravovat drobné prohřešky, kterých se na svém zdraví denně dopouštíme. Když potravinové doplňky, tak určitě ty nekvalitnější, přímo z přírody. Co může být snadnějšího, rychlejšího a pohodlnějšího, než si každý den zobnout několik malých pilulek 100% čisté sušené řasy? Získáme tak nejen kvalitní energii sluníčka (bez vydatného slunečního svitu Chlorella neroste), ale hlavně úctyhodně široký sortiment základních, běžných i velmi vzácných minerálních látek, které naše tělo potřebuje pro výrobu a obnovování krve, enzymů, hormonů, slin, ale i tkání, vlasů, zubů, nehtů, pokožky, vazů, kostí a šlach. I značně tlustý člověk může být chudokrevný a podvyživený. Uživatelé Chlorelly potvrzují, že jejich zdraví, energie a chuť do života se výrazně zlepšily.

3. Kdo by měl užívat Chlorellu?


Rozhodně každý, kdo nemá úplně čisté svědomí, pokud jde o stravu, zdraví a životosprávu. Chlorella není jen pro nemocné lidi, kterým vydatně pomáhá urychlit a zkrátit cestu zpět ke zdraví. Zrovna tak je vhodná pro zdravé lidi všech věkových skupin, děti, sportovce, střední generaci a důchodce nevyjímaje. Všichni chceme být zdraví a mít dostatek sil a energie pro to, co nás baví. Chlorella není žádný pohádkový zázrak, ale poctivý a spolehlivý zdroj vitaminů, minerálů, bílkovin a ostatních živin, nutných pro dobré zdraví.

4. Pro koho není Chlorella vhodná?


Je jen velmi málo případů, kdy se Chlorella nedoporučuje, nebo je dokonce nevhodná. Jsou to všechny kontraindikace, které určí odborný lékař, nejznámější je nutnost ředění krve lékem warfarin. Nejen Chlorella, ale všechny zelené listové zeleniny díky obsahu vitaminu K ruší účinky warfarinu a proto se po celou dobu jeho užívání nesmí konzumovat. 
Dalším případem jsou stavy před a určitou dobu po transplantaci. Chlorella natolik významně posiluje naši obranyschopnost a imunitu (schopnost rozeznat cizí od vlastního), že je reálné nebezpečí, že by takto posílené tělo nemuselo přijmout nový transplantát. 
Mezi další sice velmi vzácné, ale přece jen možné případy patří možnost alergie na některou přírodní látku nebo minerál, který Chlorella obsahuje.
Na obalech řasy je poznámka, že Chlorella není vhodná pro děti do tří let věku. To nám ukládá přísná legislativa a je třeba tomu rozumět tak, že pro malé děti není vhodná forma tabletek. Ještě nemají tak dobře vyvinutý polykací reflex a mohlo by se stát, že by malou tabletku vdechly. Ne tedy řasa samotná, ale forma tabletek je pro některé malé děti nevhodná. 
Na druhou stranu není pravda, že Chlorella je nevhodná pro lidi trpící zácpou nebo průjmem. Právě naopak. Tato řasa díky vysokému obsahu nestravitelné vlákniny příznivě ovlivňuje peristaltiku střev a svým biologickým složením chrání a udržuje střevní mikroflóru, která hlavně rozhoduje o konzistenci stolice.

5. Co od ní můžu očekávat?


Při jednorázovém „ochutnání“ celkem nic. Avšak při pravidelném užívání, které se doporučuje, se mohu spolehnout na pravidelný přísun všech potřebných minerálií, vitaminů, aminokyselin a živin, ale také na pravidelný přísun dnes tolik potřebné energie. Chlorella je rovněž velmi důležitým zdrojem unikátní substance CGF, což je rostlinný růstový faktor. Někteří lidé se mylně domnívají, že růstový faktor podporuje růst. Ne tak docela. Přesněji řečeno, CGF podporuje rozmnožování a růst tělu vlastních (i poškozených) buněk. Urychluje tedy regeneraci, hojení a zkracuje dobu rekonvalescence. Kdo pravidelně užívá Chlorellu, není tak často unavený, rozladěný, nebo dokonce nemocný.

6. Jak a kdy užívat Chlorellu?


Zde nemusíme být příliš přesní. Nijak zvlášť na tom ani nezáleží. Chlorella není lék a už vůbec to není antibiotikum, které se musí užívat v naprosto přesných časových intervalech. Řasy jsou potravinovým doplňkem. Asi nikoho nenapadne ptát se, jak a kdy užívat jablka, mrkvičku nebo ředkvičky. Na druhé straně – řasy přece jen něco stojí, tak je chceme využít co nejlépe. Proto se doporučuje celodenní dávku si rozdělit na tři „porce“. Naše tělo má určitou metabolickou kapacitu. Jako málokdo dokáže na posezení spořádat celou husu (i když je dutá!), nemá smysl sníst všech 15 pilulek Chlorelly najednou. Takové množství tělo jednorázově nedokáže strávit a využít. Zůstává jen razantní čisticí účinek vlákniny, což je sice také užitečné, ale za ty peníze poněkud škoda. Vlákninu můžeme získat i z mnoha jiných potravin za zlomek ceny řas. Zcela jiná situace nastane, když si denní dávku Chlorelly rozdělíme tak, aby naše tělo mělo čas a kapacitu na dokonalé strávení a využití všeho, co řasa nabízí. Dlouhodobě se osvědčuje dávkování 3-5 tabletek ráno před snídaní, totéž před obědem a totéž před večeří. Když se zapomene, nic se nestane, když se vezme dvojitá i trojitá dávka, nic se nestane. Protože jde o vodní řasu, která celou dobu žije ve sladké nebo mořské vodě, je nutno ji hned po užití dostatečně zapít. 
Není úplně vhodné brát si Chlorellu před odchodem na lůžko. Přece jen je to vydatný zdroj energie (za celou dobu růstu je Chlorella nabitá jižním sluníčkem) a má-li být náš spánek uvolňující, klidný a hluboký, nebudeme si na noc dávat kávu, povzbuzovací prostředky a tím pádem ani Chlorellu.
Přiznám se, že mi jednou do ordinace volal rozčílený pán, co že jsem to naordinoval jeho anemické manželce, která trpěla únavovým syndromem. Ničeho špatného jsem si nebyl vědom. Pán rozčileným hlasem pokračoval: 
„Mám prostatu, o půlnoci jsem byl na WC a moja roba v kuchyni myla okna a zpívala si! Jakési zelené bobule chroupala!“ 
Proto říkám: Chlorellu si rozdělte na tři dávky po pěti pilulkách, ale na noc už bych ji moc nedoporučoval. Pokud se necítíte dobře, máte náročné dny, nebo se potřebujete rychle „vrátit do hry“ po nějaké nemoci, je vhodné užívat Chlorellu třeba v menším množství, ale častěji. Například 5-6 krát denně 3-5 tabletek. Vzhledem k čisticí schopnosti řas nějaké předávkování určitě nehrozí.

7. Je lepší Chlorella než vitamíny, nebo jiné potravinové doplňky?


Srovnávat kompletní životaschopnou rostlinku a nějaké samostatné vitamíny z lékárny dost dobře nelze. Každý vitamín zvlášť má své přesně definované vlastnosti. Ovšem v ovoci, zelenině, luštěninách, přírodních potravinách a kvalitních přírodních potravinových doplňcích vitaminy fungují v harmonickém komplexu a s přispěním fytoncidů se vzájemně podporují, některé dokonce působí synergicky. Proto můžeme říci: ano, všechny kompletní přírodní produkty jsou pro člověka mnohem cennější a výhodnější, než jednotlivé laboratorně vyrobené vitamíny a chemicky sestavované potravinové doplňky. Chlorella je navíc známá svou pro člověka mimořádně výhodnou skladbou důležitých vitaminů a ostatních potřebných živin. Ani tak nejde o velká množství látek, ale spíše o překvapivě široký sortiment živin, kterým se jen tak nějaká potravina pochlubit nemůže.

8. Jak Chlorella funguje při detoxikaci organizmu, co to vlastně ta detoxikace znamená?


Slovo toxin znamená nežádoucí látku, jed. Jako auto při jízdě produkuje toxické výfukové plyny, tak i naše tělo vylučuje nežádoucí látky, které už nebude potřebovat. Čím zdravější tělo, tím lépe se zbavuje vlastních toxinů. Jestliže organismus ztrácí schopnost sebeočišťování (detoxikace), postupně se zanáší a přicházejí nemoci, alergie a nepřirozené eliminace. Právě proto je tak důležité dbát na pravidelnou detoxikaci, odjedování. K tomu jsou vhodné různé formy očistných technik, půsty, cviky, aktivní tělesný pohyb … a samozřejmě také potraviny, které mají schopnost tyto nežádoucí látky na sebe napoutávat a pravidelně z těla odvádět. Chlorella se pro tyto účely hodí přímo ideálně, protože nás toxinů zbavuje jednak svým složením, jednak tím, že pečuje o dobrou kondici a poměry střevní mikroflóry (která toxiny neutralizuje), jednak tím, že toxiny napoutává na poměrně vysoké procento své nestravitelné vlákniny a stolicí odvádí z těla pryč - a konečně i tím, že mechanicky očišťuje naše střeva, podobně jako kominická štětka protahuje sazemi zanesený kmín. Pravidelné užívání doporučených dávek Chlorelly je tak zárukou zdravého čistého organismu, ve kterém se nehromadí žádné toxiny. Drobná nevýhoda a současně i důkaz velké účinnosti této řasy je v tom, že někteří citlivější lidé, kteří mají v útrobách větší množství nahromaděných toxinů, mohou mít zpočátku užívání řas určité potíže. Je to vždy v důsledku příliš rychlé a razantní detoxikace. Vzácně se u citlivějších lidí mohou objevit přechodné nevolnosti, někoho dokonce den svědí pokožka. Proto citlivějším lidem doporučujeme Chlorellu začít užívat s postupným náběhem. Tedy ne hned celou doporučenou dávku, ale postupně ji zvyšovat třeba od 2-4 tabletek denně. 
Uvedené a velmi vzácně se objevující obtíže nezpůsobuje řasa, ale tělesné toxiny, které se díky detoxikaci ve zvýšené míře uvolňují ze svých starých depozit. Je-li tělo zanesené starými „hříchy“ nezdravé stravy a lenošení, organismus doslova čeká na vhodnou příležitost, aby se jich mohl (například formou horečky, výtoku, průjmu, zvracení…) zbavit. K nemoci jen krůček.
Proto je vhodné začít s užíváním Chlorelly zavčas a udržovat se v dobré kondici. Ve zdravém čistém těle se nemoc jen tak neusídlí.

9. Pokud začnu brát Chlorellu a neuvidím na sobě žádné změny, jak poznám, že má Chlorella u mě účinek?


Tuto otázku mi pacienti pokládají poměrně často. Uvedu poslední takový případ: 
„Chlorellu beru poctivě podle doporučení už celý měsíc, ale vyřešení svého zdravotního problému stále nepozoruji. Mám pokračovat?“ 
Moje odpověď byla vlastně otázka:
„A co vaše zácpa?“
„Zácpa? No, ta se srovnala už po týdnu…“
„A co vaše spaní?“
„Spaní? No, přestal jsem brát prášky a spím normálně. Konečně!“
„A co vaše vlasy?“
„Myslíte to, jak se mi mastily a vypadávaly? Tak buď je to tím vaším šamponem, nebo opravdu zabraly ty minerály v řase, protože už žádné vlasy nevyčesávám. Ale to, kvůli čemu jste mi Chlorellu předepsal, se mi stále nelepší. Jak je to možné?“
„Je to proto, že tělo se dává do pořádku postupně, jako když se loupe cibule. Proto je tak důležité vytrvat. Přírodní produkty pracují pomalu a bezpečně, i když se nám zdá, že se jakoby nic neděje. Maminka také stále uklízí, vaří, žehlí, pere… a nikde to není vidět. 
Pro svou práci má řadu pomocníků. Ne proto, aby „to“ bylo více vidět, ale proto, aby neměla tolik práce s nekonečným úklidem a mohla se věnovat i radostnějším věcem. Myslím, že ze stejného důvodu používáme i kvalitní potravinové doplňky. Jasným důkazem univerzální účinnosti této zelené řasy je stále narůstající zájem lidí nejen u nás, ale na celém světě. Jinými slovy, kdyby byla Chlorella na nic, už dávno by se na ni zapomnělo a z trhu by zmizela.

10. Proč by člověka, který je naprosto v pořádku a stravuje se spíše zdravě, mělo napadnout si jít koupit Chlorellu?


Předně si nemyslím, že je mezi námi mnoho lidí, kteří jsou naprosto v pořádku a stravují se zdravě. S oblibou žertem říkám: Neexistuje zdravý člověk. Je jen špatně vyšetřený člověk. Napadla mě zvláštní otázka: Mám skvělé auto, které skvěle jezdí. Proč bych do něj měl kupovat kvalitní benzin? Odpověď je docela jasná: Právě proto, aby i nadále skvěle jezdilo. Jsem-li naprosto v pořádku, chci, aby mi to vydrželo. Je známo, že nejlepší léčbou je prevence. Rozumný člověk přece nebude čekat, až onemocní, aby měl důvod začít žít a stravovat se zdravě.

11. V čem všem mi Chlorella může pomoct?


Chlorella nám pomáhá udržovat zdravou, silnou a hlavně čistou krev. To je základ zdraví. Kvalitní silná krev pak správně vyživuje všechny naše buňky. Žílami a drobnými vlásečnicemi ke každé buňce přináší výživu a energii a na zpáteční cestě nese odpadní zplodiny. V plících, ledvinách a játrech se očistí, ze střev nabere novou výživu a energii a tak to jde stále do kola po celý život. Chlorella udržuje žíly a vlásečnice v dobrém stavu, pomáhá hlídat jejich optimální smáčivost a dobrou průchodnost, aby srdíčko nemuselo pumpovat zbytečně vysokým tlakem. Pomáhá udržovat dobrou kondici střev, aby nebyla zahleněná a odevzdávala všechny živiny tam, kam patří, tedy do krve. Hlídá správné poměry mezi stovkami kmenů střevních bakterií, kvasinek a hub. Tím zabraňuje jejich přemnožení nebo naopak nedostatku. Bez střevní mikroflóry bychom vůbec nemohli žít. Chlorella, která ji podporuje a chrání, je tedy zárukou dobrého trávení a tím i dobrého zdraví, obranyschopnosti a dobré energie. Chlorella je kvalitním a spolehlivým zdrojem mnoha základních, běžných i vzácných živin. Když je delší dobu nemáme, nebo nám některé z nich ve stravě chybí, projeví se to nejprve zvýšenou únavou, ospalostí, rozlámaností, roztěkaností, nervozitou, přepracovaností, později se přidávají stres a deprese. To všechno je častým začátkem různých orgánových nemocí. Proto se všude tak často doporučuje velmi pestrá čerstvá přírodní strava. Kdo nemá čisté svědomí, do jisté míry mu pomáhají kvalitní potravinové doplňky, jejichž užívání už snad nemůže být jednodušší. Chlorella nám dodává to, co potřebujeme k plnému zdraví a váže na sebe a odvádí z nás to, co by nám mohlo škodit. Chlorella má silnou schopnost vázat na sebe toxiny, těžké kovy, radioaktivitu, polychlorované bifenyly a další negativní vlivy našeho životního prostředí. Trochu podobnou vlastnost mají mimochodem i houby. Jak u hub, tak i u řas je proto extrémně důležité, aby pocházely z ekologicky naprosto čistých lokalit. Každý chápe, že sbírat houby u frekventované silnice nebo jaderné elektrárny znamená významné zdravotní riziko. Stejné je to s řasami. Aby nám řasy pomáhaly, ale neškodily, musíme mít jistotu pravidelných laboratorních kontrol. Taková řasa pěstovaná v dokonale čisté vodě, navíc s dostatkem intenzivního slunečního svitu, je jaksi „hladová“ a všechny ty toxiny si s velkou chutí vybere z našeho těla. A to je přesně to, co od ní chceme.

12. Jaký je nejdůležitější a hlavní argument, který mě má přesvědčit, že si mám koupit Chlorellu?


Tím nejdůležitějším a hlavním argumentem je jistě zdraví. Je mnoho věcí, na kterých se dá ušetřit, které lze tak nějak ošidit. Všecko je možné a vše je snadné, dokud je člověk zdravý. Jakmile se ale dostaví zdravotní potíže, únava, bolesti, nemoc, člověk by dal cokoli, jen aby byl zase zdravý. Chlorella je osvědčený zcela přírodní prostředek k dlouhodobému udržení dobrého zdravotního stavu a vitální energie. Nemá žádné vedlejší účinky a je vhodný pro všechny věkové skupiny. Nečekejme, až se dostaví únava a zdravotní potíže. Postarejme se o své zdraví už teď.

13. Proč je Chlorella zrovna ve formě tablet a prášku, proč to nejsou třeba kapičky?


No, ony by to mohly být i kapičky, ale musel by se napřed nějak vyřešit vhodný způsob konzervace. Protože Chlorella je organicky pěstovaná bio řasa, je dokonce tak zvaně „košér“, byla by velká škoda přidávat k ní jakékoli konzervační prostředky. Prosté sušení je přece jen nejohleduplnější způsob konzervace. V současné době se biomasa řasy opatrně dezintegruje a usuší. 100% čistý jemný prášek se prodává pod obchodním názvem Chlorella powder. Nebo se pouhým tlakem lisuje do malých tabletek, které se prodávají pod obchodním názvem Chlorella tabs. Prášek je vhodný do polévek, pomazánek, nádivek, omáček, nápojů a všude, kde má pacient potíže s polykáním. Tabletky jsou velmi praktické, snadno a přesně se dávkují a jsou tak malé, že jejich polykání nečiní žádné potíže. Jen u malých dětí do tří let může hrozit nebezpečí vdechnutí. Proto, je-li už u takto malých dětí důvod k užívání Chlorelly, doporučuje se právě forma prášku Chlorella powder.

14. Je rozdíl v účinku mezi tabletami a práškem?


Ne, není. Jde o naprostou totožnou 100% čistou přírodní biomasu řasy Chlorella pyrenoidosa. Ani prášek, ani tabletky neobsahují žádné doplňky, žádné tabletátory, pojidla, zahušťovadla, konzervační činidla a zvýrazňovače chuti. Jen čistá příroda. Jediný rozdíl mezi Chlorella powder a Chlorella tabs je tedy skutečně jen v tom tlaku, který se používá, když se z jemného prášku lisují tabletky. Kdybychom to chtěli brát opravdu přísně vědecky, prášek je možná poněkud lépe stravitelný, protože k jeho natrávení dochází vlivem ptyalinu ve slinách již v dutině ústní, kdežto tabletky polykáme a zpracovává je až kyselina solná a pepsin v žaludku. Pokud by snad tento nevýznamný rozdíl někoho zajímal, postačí malé tabletky Chlorelly cucat jako bonbony, což je mimochodem stále oblíbenější forma užívání řas. Důkladné proslinění jakékoli potravy není nikdy na škodu.

15. Dočetla jsem se, že podporuje činnost nervového systému, můžete mi vysvětlit jak?


Chlorella má své blahodárné vlastnosti především díky poměrně vysokým obsahům širokého sortimentu vitaminů (pro nervy zvláště skupiny B) a minerálních látek (pro nervy zvláště veledůležitý hořčík). Z nich pak naše žlázy a orgány mohou vyrábět potřebné enzymy a hormony, na kterých závisí mnoho důležitých funkcí nervového systému. Při pravidelném užívání Chlorelly nemáme potíže s nedostatkem některých látek potřebných k bezchybnému fungování nejen nervového systému, ale i ostatních orgánových celků. Pokud jde o činnost nervového systému, mluvíme především o tak zvaných neurotransmiterech neboli přenašečích nervových vzruchů. Pokud nervové impulzy běhají dostatečně rychle a bez překážek, nervový systém pracuje bezchybně. Kromě nezbytného hořčíku je Chlorella i známým zdrojem vitaminu B12. I lehký nedostatek vitaminu B12 může zvyšovat riziko srdečních a psychických onemocnění, stresu, deprese a pravděpodobně i Alzheimerovy choroby. Vitamin B12 nás chrání před určitým typem chudokrevnosti, pomáhá mírnit deprese, brání nervovým bolestem, zlepšuje soustředění a paměť. Navíc snižuje riziko srdečních onemocnění a může zlepšovat roztroušenou sklerózu a hučení v uších.
Chlorella je také vydatným zdrojem kyseliny listové, odborně vitaminu B9. Tento v naší uspěchané moderní rychlo stravě dnes už bohužel vzácný vitamin B9 je v těle neustále využíván k tvorbě krvinek, hojení ran, tvorbě svalů, při všech procesech buněčného dělení. Je rovněž nezbytný pro DNA a RNA. Dostatečné množství kyseliny listové při početí a v prvních třech měsících těhotenství snižuje riziko vážných vrozených poruch včetně rozštěpu patra a páteře. Ženy, které se pokoušejí otěhotnět, by měly kvůli kyselině listové Chlorellu užívat stejně jako v těhotenství. Kyselina listová je veledůležitou zbraní proti srdečním a cévním nemocem. Může také odvracet nebezpečí rakoviny plic, děložního hrdla, tlustého střeva a konečníku. Nás v této otázce zajímá to, že lidé trpící duševními poruchami, roztěkaností, zapomnětlivostí, stresem a depresemi mají často nedostatek kyseliny listové. Přírodní potravinové doplňky s obsahem vitaminů skupiny B (jako je Chlorella) mohou zlepšovat depresivní stavy snižováním vysoké hladiny homocysteinu, o němž se předpokládá, že k této chorobě přispívá. Podle některých studií kyselina listová zvyšuje účinnost antidepresivních léků u lidí s nízkou hladinou této kyseliny. Doplňky kyseliny listové jsou prospěšné i při léčení bolavých kloubů, dny a dráždivého tračníku. Vysoká hladina homocysteinu se pokládá za jeden z činitelů při vývoji osteoporózy, takže kyselina listová také pomáhá udržovat normální stav kostí.
Uvedl jsem jen několik benefitů pravidelného užívání sladkovodní řasy Chlorella. Pravidelní uživatelé má slova potvrdí, kdo Chlorellu dosud nezná, neměl by dlouho otálet. Zdraví máme jen jedno a těch pár pilulek denně nám za něj jistě stojí.