Bob odpovídá
Jméno: Vojta
Přidáno: 05.11.2012
Kategorie: Civilizační choroby
Téma: Alzheimerova choroba

Otázka:
Funguje chlorella jako podpurny prostredek proti zacinajici alzheimerově chorobě? Četl jsem, že chlorella působí příznivě na obnovu mozkových spojení.

Odpověď:

Dobrý den.

Vaše informace jsou správné, ale poněkud nadsazené. Prosím, nedělejme z řas pohádkově kouzelné všeléky. Všechny kulturní (jedlé) řasy jsou zcela přirozenými potravinovými doplňky, protože obsahují pro člověka nepostradatelné (i běžné) živiny. Navíc mají schopnost na svou nestravitelnou vlákninu napoutat a z těla přirozenými cestami odvádět nepříznivé látky (toxiny a odpady bazálního metabolismu). Bez pomoci zelených řas by to naše tělo nemělo tak snadné. Tyto blahodárné schopnosti mají všechny řasy, některé víc, některé méně. Kdo si může vybrat, měl by sáhnout po těch nejvýkonnějších a nejlepších. Na pomyslných stupních vítězů bych medaile rozdával asi tato: Chlorella, Spirulina, Nori, Hijiki, Arame, Kombu, Wakame, Dulse, Mekabu, Bublinatka, Agar… Chlorella je podle obsahu živin a svých vlastností nejvýše, ale to vůbec neznamená, že Agar je ze jmenovaných šampionů nejhorší. Nikoli. Každá řasa má své specifické vlastnosti a v rukou zkušeného odborníka se stává cíleným lékem pro konkrétního pacienta.

Chlorella a stejně tak i kurkuma, sušená mletá kůra kurkumovníku velkého (je součástí známého kari koření) má unikátní schopnost odvádět z mozku zplodiny jeho vlastní činnosti. Za svého pracovního pobytu v Indii a v Africe jsem marně hledal někoho s Alzheimerem. Naopak. Mají tam kult paměti. I starci mají fenomenální paměť. Neumí psát a číst, ale všechno si pamatují. Typické jídlo? Kari rýže a ve všem je kurkuma.

Domnívám se, že podstatnou příčinou vzniku a šíření Alzheimerovy choroby je právě nedostatečný odvod toxinů z mozku. Toxiny v mozku, ve svalech … a vlastně v každé buňce vznikají zcela přirozeně a je to normální. Důležité je, aby tyto nežádoucí odpadní látky byly pravidelně a v dostatečné míře odváděny. Stárnoucí nebo nějak poškozený organismus ztrácí schopnost sebe očišťování. Proto je nutné přizpůsobit tomu i režim dne, způsob stravování, výběr a kombinace potravin, a abych nezapomněl, samozřejmě i tělesné a psychické aktivity. Tomu všemu se říká zdravý způsob života. Ne každý v tom má čisté svědomí.

A právě pro nás „hříšníky“ zde jsou potravinové doplňky. Ty bychom nepotřebovali, kdybychom žili jako Eva a Adam v Ráji ještě před vyhazovem.

Proto doporučuji. Zobejme pravidelně řasy a nečekejme, až budeme žasnout, že si nic nepamatujeme.

Nevěřím, že existuje nějaký zázračný preparát (kromě televizních reklam, samozřejmě!), který by obnovoval mozková spojení. Zato však z cekem slušné praxe vím, že zelené řasy skutečně dokáží zpomalovat naše přirozené stárnutí a chátrání. Řasy umí zpomalovat stárnutí, ale sotva nás dokáží nasměrovat proti času. Speciálně Chlorella obsahuje unikátní substanci CGF (Chlorella růstový faktor), která podporuje urychlenou regeneraci jakkoli poškozené tkáně. To je důvod, proč můžeme říci, že Chlorella je velmi vhodnou prevencí nejen Alzheimera, ale i mnoha dalších civilizačních chorob z nadbytku, lenosti a pohodlnosti.

Mimochodem, celá řada kosmetiky s CGF nás také tak zvaně „omlazuje“. To je pěkné reklamní slovo. My však víme, že ve skutečnosti „pouze“ zpomaluje a milosrdně oddaluje naše přirozené stárnutí. I tak díky za ty dary! Ještě jsme si neužili. Stárnout a zapomínat budeme až později…

Bob Dvořák