Bob odpovídá
Jméno: Renata
Přidáno: 04.10.2013
Kategorie: Pohybový aparát
Téma: Meziobratlové ploténky

Otázka:
Dobrý den, pane Dvořáku. Našla jsem na netu Vaše stránky a obracím se na Vás s dotazem, zda byste mi byl schopen pomoci. Je mi 49 let a posledních pár měsíců mám problémy s páteří. Mám mírně vyjeté dvě plotýnky v oblasti beder. Začali mne bolet záda. Chodila jsem ke své lékařce, dostávala prášky, posléze injekce, ale nic nezabralo. Odeslala mne na neurologii, kde mi udělali CT a zjistili vyjeté plotýnky. Napsali mi obstřiky pod CT. Zatím jsem byla na jednom minulé úterý. Nevím jak rychle má pomoci, ale mě se spíš přitížilo. Nejprve mne bolela záda, ale mohla jsem chodit do práce. Pak bolest sklouzla do nohy a nyní opět i záda, ale tak, že nemůžu téměř ležet. Takže chvíli sedím, chvíli se plížím, pak si zase sednu. Další obstřik mám 18.10.2013, ale nevím jak to do té doby zvládnout, když žádné léky od bolesti nezabírají. Můžete mi, prosím, poradit. Děkuji za laskavou odpověď. S přáním krásného dne Renata

Odpověď:

Dobrý den Renato.

Prášky na bolest jsou dobrá věc, ale nijak neřečí příčinu problému. Jenom zastírají projevy. Jako když je problém s autem a svítí kontrolka. Zakrytím nebo vyšroubováním kontrolky problém nijak nevyřešíte, jen máte jako laik lepší pocit. Kontrolka vás má upozornit, že něco není v pořádku. Bolest nikdo nemá rád, ale jen díky bolesti se dozvíme, že něco není v pořádku. Bolest nás navíc chrání. Ano. Úkolem bolesti je znemožnit nám další poškozování, další pohyb, což jste jistě poznala.

Máte celkem tři možnosti: Polykat prášky proti bolesti, nebo po internetu hledat nějakého zaklínače, nebo se osobně dostavit tam, kde vaše dvě meziobratlové ploténky bafnou do ruky a vrátí je na jejich místo. Já to dělám opravdu velejemně (násilí je kontraproduktivní). Ležíte na speciálním autotrakčním lehátku, celou dobu na sobě máte volné oblečení z přírodního materiálu. Pracuji neozbrojenou rukou.

Přitěžující okolností je fakt, že už takto trpíte posledních pár měsíců. To už se vaše svaly naučily uhýbat bolesti a na jedné straně pořádně zatvrdly. Asi vypadají jako dřevnatá kedlubna. Obávám se, že to za hodinu nezvládnu a budete muset přijít dvakrát – s odstupem jednoho týdne. Vyberte si Oblastní nemocnici v Rychnově, nebo Institut celostní medicíny v Praze.

Pro úplné Lazary je tu možnost, že přijede hora k Mohamedovi, ale to by se vám zbytečně prodražilo.