Bob odpovídá
Jméno: Tereza
Přidáno: 11.11.2013
Kategorie: Krevní a žilní problémy
Téma: Prokrvování cév

Otázka:
Dobrý den, Ráda bych se zeptala pana Boba zda-li chlorela pomáhá i při prokrvování měkkých cév - pro zlepšení krevního oběhu - mám stále studené ruce i nohy a zda-li přispívá k lepší termoregulaci v těle. Anebo je zapotřebí odkázat se na ginko biloga a kaštan koňský? Tady bych zvolila Venisfér zn. Diochi, který je obsahuje - jen se bojím, aby se produkty mezi sebou nebili. Venisfér obsahuje i více bylin.

Odpověď:

Dobrý den Terezo.

Chlorella sama o sobě nepomáhá při prokrvování měkkých cév, ani se neúčastní při termoregulaci. To bychom od maličké vodní řasy chtěli trochu moc. To snad neslibují ani ti nejodvážnější dealeři.

Ovšem když řasám trochu pomůžeme, ony na oplátku pomohou nám. Studené horní i dolní končetiny musí mít nějakou příčinu. K těm nejčastějším patří to, že lidé jedí s nohama křížem (blokují si příjem energie do nohou), což se projevuje nadbytkem energie a tedy bolestí v oblasti beder. Dlouho setrvávají v jedné pozici, typicky v autě, u PC, u TV a podobně. Také ve svalech mívají mnoho nespáleného adrenalinu. Svaly jsou dlouhodobě připraveny k akci, ale ta akce stále nepřichází. Jak asi takovým napnutým tuhým svalem protéká teplá krev, lymfa a energie? A jak se do takového svalu může dostat výživa například z řas?

Proto: Napřed začněte s aktivním radostným pohybem. Ne, že někam letíte a zase nestíháte. Musí to být radostný pohyb, protože chcete. Chcete něco udělat pro své tělo, pro své zdraví. Jakmile se vám otevře krevní řečiště, v tu chvíli má smysl začít zobat řasy (Chlorella Pura, Spirulina Pura, Wakame, Nori, Hijiki, Arame, Dulse…). Řasa Kombu (v překladu Tuhý mořský šál) by vás v tuto chvíli patrně stáhla ještě víc. S tou bych počkal.

Všechny přírodní doplňky zdravé stravy z čisté přírody se vzájemně doplňují (doplňky se doplňují) a doplňují také mezery ve vaší životosprávě. Není-li to na obalu výslovně uvedeno, nemusíte se obávat, že se mezi sebou poperou. A jestli se poperou, tak se to stane jen jednu a vy to dobře pocítíte. Prostě se po… (podivíte).

První, co bych si na vašem místě nechal vyšetřit, je správná činnost štítné žlázy. Porucha termoregulace je totiž prvním příznakem její hyper nebo hypofunkce.

Pro zlepšení termoregulace a prohřátí končetin doporučuji každý den v klidu posnídat horkou miso polévku, do které si (až na talíři) přikápnete 3-5 kapiček šťávy z čerstvě nastrouhaného kořenu zázvoru. Tedy pokud nejste těhotná!

Velevýznamný podíl na studených končetinách má v tomto jin období rádoby zdravá konzumace jin ovoce, zvláště super jin ovoce tropického. Ovoce vás bude vždycky jin ochlazovat, v jang horkém létě a dokonce v super jang tropechje to jeho práce. Výrazně jin ochlazující účinky mají zejména jin banány. Oheň a teplo jsou jang. Horká Miso polévka je jang. Tělesná aktivita je jang. Pasivita (meditace, rozjímání, sledování TV…) jsou jin. Už jenom pouhým harmonizováním jin/jang ve vašem těle (ve vašem životě) dosáhnete toho, že budete vřelá nejen v srdci, ale i na těle.

Jsou tu různé typy masáží, které umí uvolnit zatuhlé svaly, otevřít vaše krevní řečiště a umožnit volné proudění lymfy. Já dávám přednost japonskému Shiatsu, které praktikuji a učím po celé republice (a nejen v ČR). Shiatsu však není jediné a ani řasy nejsou jedinou možností.

Abych odpověděl na vaši otázku. Chlorella je sice lehce jang a je to sice spolehlivý vydatný (a hlavně pravidelný) zdroj sluníčkové energie, ale bez vaší pomoci vás sama o sobě neohřeje.

Bob Dvořák