Bob odpovídá
Jméno: Lucie
Přidáno: 09.12.2013
Kategorie: Krevní a žilní problémy
Téma: Užívání warfarinu

Otázka:
Dobry den, mam za sebou 2 trombozy a pokazdne s plicni embolii (r. 2000 a 2008). Od r.2008 uzivam pravidelne Warfarin (10 mg denne). Zjistili mi krevni mutaci, ktera ale neni znama. Jiz 4 mesice uzivam Chlorellu (nyni uz 10 tbl rano, 10 vecer) + 1 lzicku jecmene rano. Nemuzu mi to nejak ublizit? Muj cevni lekar rekl, ze s temito potravinami nema zkusenost, a ze nevi. Lekar me kamaradky, ktera me na tyto potraviny privedla, rekl, ze to uzivat muzu, ale musim dodrzet postupny "najezd", coz jsem udelala. Prosim moc o radu. Dekuji. Lucie

Odpověď:

Dobrý den Lucie.

Je mi líto, ale vám užívání Chlorelly doporučit nemohu. Samotná Chlorella vám ublížit nemůže. Ale věc je složitější. Musíte užívat stále větší množství Warfarinu proto, že Chlorella jeho účinek ruší. A to může být nebezpečné. Hrozí trombóza. Je to tak:

Chlorella, jako každá jiná zelená zelenina, obsahuje vitamin K. Vitamin K ruší účinek Warfarinu, který vám ředí krev. Budete-li užívat Chlorellu a ostatní zelené listové zeleniny, je jasné, že Warfarin bude fungovat jen částečně a lékaři vám budou muset zvyšovat dávky. Udivuje mě, že vás na to nikdo neupozornil.

Proto doporučuji Chlorellu věnovat ostatním členům rodiny, kterým prospěje víc než vám v současné situaci. Jakmile přejdete na jiný typ léků, nebo dokonce až nebude třeba krev ředit, s užíváním Chlorelly zase začněte. Chlorella není jediný skvělý potravinový doplněk.

Bob Dvořák