slide-co-je-chlorella1

imageblok1

slide-co-je-chlorella2

Zelená miminka

zelenamiminkaJe možné pomocí potravinových doplňků zvýšit naději na otěhotnění a porod zdravého miminka?

Ve své praxi se s touto otázkou setkávám až nápadně často. Pojďme se na problém podívat trochu zblízka. Každý dealer čehokoli, co lze prodat, by ihned odpověděl, že samozřejmě ano. Já takovým dealerem naštěstí nejsem. A na zázraky (alespoň na zázraky za peníze) nevěřím. Mé ordinace (Institut celostní medicíny v Praze a Oblastní nemocnice Rychnov n/K) navštěvují především ženy, které touží po zdravém miminku. Muži jsou většinou přesvědčeni, že když dosáhnou erekce a ejakulace, je všechno v pořádku a problém je na straně ženy. Dál se tím odmítají zabývat. Chyba!

Když pominu zcela zjevné ženské problémy s ovulací, menstruací, cystami, myomy, tukem zarostlými vejcovody, slabšími ledvinami a zmrzlýma nohama, s potěšením shledávám, že ženy jsou obecně zodpovědnější, pečlivější a pro své zdraví dělají mnohem víc než my pohodlní a tak zvaně zdraví chlapi. Je pravda, že mou ordinaci (po dlouhém přemlouvání partnerky) navštěvují muži, kteří se s ženou marně snaží o miminko. Když pak porovnáme jejich spermiogram s referenčními hodnotami spermiogramu podle světové zdravotnické organizace (WHO), nestačí se divit. Nejde snad ani tak o objem alespoň 2 ml a více. Doba zkapalnění do 60 minut také není to nejdůležitější. I nad požadavkem nejméně 40 milionů spermií v jednom ejakulátu by se dalo přimhouřit oko. Ale jeho pH hodnota nesmí klesnout pod pH 7,2, raději více. Hodnota pH 7,2 (tedy mírně zásaditá) je podle mě dost důležitým faktorem. Jenže chlapi v těsných slipech, džínách, celý den sedící v autě nebo u počítače, kteří denně holdují masu, paštikám, uzeninám, sýrům, alkoholu a kávě, tedy kyselinotvorným potravinám a vlivům, této hodnoty těžko dosáhnou. Je to smutné, ale moderním (nezdravě uspěchaným) způsobem se stravující překyselený chlap má dnes progresivní pohyblivost spermií (do 60 minut od ejakulace) méně než ubohých 5%. To je alarmující údaj! Chyba tedy nemusí být vždy jen na straně ženy. Pravidelně takovým (tak zvaně sterilním) manželstvím (po osobní zdravotní konzultaci a zákroku Shiatsu) doporučuji snadnou a nenáročnou nápravu:

Nejen žena, ale také muž by si měli dávat větší pozor na to, co snídají a čím si plní útroby na noc. Ráno určitě nic studeného z chladničky a určitě nic sladkého. Doporučuji horkou zeleninovou miso polévku (příprava do 10 minut).

Moderní stravovací model je jasně kyselinotvorný. Proto tak často upozorňuji, že je třeba omezovat nejsilnější kyselinotvorné složky stravy (bílý rafinovaný cukr, kupované sladkosti, sýry, alkohol, káva, slazené nápoje, bublinkové nebo dokonce (ó hrůzo) chlazené nápoje, maso, uzeniny, majonézy…) a naopak je nahrazovat stravou a doplňky stravy s účinky zásadotvornými. Patří sem kulatá, kořenová i listová zelenina syrová i na všechny možné kuchyňské úpravy, kvašené zelí a všechny přírodně fermentované zeleniny, které sice chutnají kysele, ale na náš organismus působí zásadotvorně. Rozhodně doporučuji i dlouhodobě fermentované výrobky ze sóji: sójová pasta Miso, sójová omáčka Tamari, sójový sýr Natto a Tempeh. Králem zásadotvorných specifik pro tento problém jsou jistě dlouhodobě fermentované švestičky Umeboshi, Ume pasta a Ume ocet (Ume su). Pro jejich silný účinek je však nedoporučuji užívat pravidelně, natož dlouhodobě.

Pro pravidelné a dlouhodobé užívání nám moudrá příroda nabízí řasy, asi nejstarší a nejprimitivnější formu života na této planetě. Lidstvo jejich blahodárných účinků užívá odnepaměti. Asi by nebylo moudré specializovat se na jedinou řasu, když jich máme tolik. V každém obchodě se zdravou výživou si můžeme pohodlně koupit sušené řasy mořské i sladkovodní. Z těch mořských, které se musí předem namáčet a pak vařit (nejlépe s luštěninami nebo obilovinami) jsou to hlavně jang řasa Kombu, Arame, Hijiki a jin řasa Wakame, Dulse a Nori.

Pro nás pohodlnější jsou řasy sladkovodní, které se nemusí namáčet a vařit. Pro problémy tak zvaně sterilních manželství již dlouhou dobu a s dobrými výsledky rád doporučuji pravidelné zobání sladkovodní řasy Chlorella Pura v kombinaci (nebo na střídačku) se Spirulinou Pura. Obě lze asi nejvýhodněji a se zárukou kvality a čistoty objednat u tradičního přímého dovozce (tedy ne překupníka), poctivé české firmy Chlorella centrum s.r.o. Proč zrovna tyto dva „zelené doktory“? Vzájemně se doplňují, působí synergicky. Nebudu básnit o jejich široké škále základních, běžných i vzácných živin, na to jsou přehledné srovnávací tabulky, které přesvědčí i skeptika. Obdivuji spíše jejich velevzácnou schopnost napoutávat na sebe nežádoucí toxiny a přirozenými cestami je odvádět z těla pryč. Proto je důležité, aby Chlorella i Spirulina pocházely z velmi kvalitních a čistých přírodních zdrojů. Abychom je neužívali s již napoutanými škodlivinami. Ty toxiny si musí brát teprve z našich útrob.

Zelený ječmen, jin šťávu vylisovanou z mladých ječmenných výhonků, nedoporučuji velmi jin bledým věčně zmrzlým vegetariánským ženám. Kdo je moc jin, další jin mu neprospívá. Zelený ječmen je skvělý doplněk stravy pro jang záhřevné lidi, kteří mají rádi maso, uzeniny, paštiky, tlačenky, sýry, vejce, pizzu, kteří mají vysoký krevní tlak, věčně nestíhají, bolí je hlava a potřebovali by nějaké to kilečko shodit. Proto obliba mladého zeleného ječmene tak stoupá – ve světě i u nás.

Dobře vyživovaný silný organismus (ženský i mužský), který se účinně zbavuje nežádoucích odpadních látek, má výrazně lepší prognózu na zdravý a plodný život s dostatkem energie. Takoví lidé mohou právem očekávat, že i jejich děti budou zdravé, vitální, radostné a silné.

Poznámka pod čarou: Pro soukromé účely a s příslibem anonymity si již řadu let fotografuji své pacienty a s velkým potěšením potom zvláště jejich děti. Utěšeně rostoucí složku s fotkami miminek a dětí z tak zvaně neplodných manželství jsem nazval „ZELENÁ MIMINKA“. To proto, že jejich rodičům jsem (kromě úpravy jídelníčku a životosprávy…) vždy doporučoval a doporučuji zelený chlorofyl. Chlorofyl je zelenou krví rostlin. Bez něho je naše červená krev nedostatečná, slabá, neplodná. Kde zelený chlorofyl brát? V zelených naťových a listových zeleninách a v řasách. Každý den mít na talíři kus cibulové natě, petrželku, kapustu, špenátek, zelíčko… (jako naše babičky, které měly hromadu dětí), nebo si aspoň pohodlně zobnout pár piditabletek Chlorella Pura a/nebo Spirulina Pura. Dlouhodobá praxe mě přesvědčila, že zelené potraviny významně zvyšují naději na otěhotnění a přirozený porod zdravého miminka.

Někdo to dělá proto, aby se dostal ze zdravotních problémů. Někdo chce zdravé radostné miminko. A někdo „jenom“ proto, že je zdravý a chce, aby to tak zůstalo.

Bob Dvořák