Bob odpovídá
Jméno: Iris
Přidáno: 14.02.2013
Kategorie: Ostatní dotazy
Téma: Řasy a jiné léky

Otázka:
Dobrý den,všude čtu velice pozitivní doporučení i reakce na užívání chlorely a ječmene.Ale narazila jsem na starší článek,ten jediný se staví kriticky.Podle něj může užívání způsobit mimo jiné houstnutí krve s rizikem embolie,i co se týče boje s rakovinou jsou celkem skeptičtí/také jsem si jí před 15 roky prošla/. Takže chci slyšet Váš názor,dosud jsem byla odhodlaná také ZP užívat,ale co to druhý den beru,chvílemi mě bolí noha.Beru 3x1.Beru detralex a anopyrin.Možná,že jsem nenapsala vše,pokud si ještě na něco vzpomenu,napíši.

Odpověď:

Dobrý den Iris.

Vracíte se k polemice z roku 2007, kterou jsme v této naší Poradně řešili před šesti lety. Dlouholetá praxe ukázala, že užívání přírodních zelených potravinových doplňků smysl určitě má, i když shodně s odpůrci tvrdím, že o zázračnosti a samospasitelnosti nemůže být řeč. Je samozřejmé a v dnešní době zcela běžné, že dealeři čehokoli ve snaze po zisku vlastnosti svých produktů vyzdvihují, přibarvují a nafukují. Domnívám se však, že naši Poradnu bude sotva kdo podezírat z fanatismu. Snažím se o serióznost a nezávislost. S děvčaty z firmy Chlorella centrum s.r.o. si netykáme a Chlorellu, Spirulinu i zelený ječmen si musím kupovat a platit stejně, jako kdokoli jiný (pro děvčata z firmy námět k zamyšlení).

Příčinou bolestí vaší nohy samozřejmě nemůže být užívání řasy po druhém dni, zvláště když jste zvolila dávkování pro malé děti. Noha vás bolí proto, že máte potíže s žilním systémem a prokrvením. Proto také užíváte detralex. Detralex je venotonikum, vazoprotektium, které zvyšuje napětí žilní stěny a odolnost cév. Omezuje tvorbu otoků a má protizánětlivý účinek. Správně ho užíváte k léčbě chronické žilní nedostatečnosti dolních končetin: pocit tíhy v nohou, bolest, noční křeče, edém, trofické změny (obtíže výživy a růstu tkání, kde právě Chlorella a její růstový faktor CGF dobře pomáhá), včetně bércového vředu. Vzájemné působení s dalšími léčivými přípravky a potravinovými doplňky (interakce) nejsou dosud známy.

Anopyrin patří mezi nejčastěji předepisovaná léčiva po celém světě. Také tento lék vám uleví, protože (mimo jiné!) zlepšuje prokrvení dolních končetin. Máte pravdu, že účinnost některých léků, které ředí krev, je významně snižována působením zelených zelenin včetně řas. Pokud vám ošetřující lékař nezakázal konzumaci některých zelenin (s obsahem vitaminu K), pak se nemusíte obávat ani Chlorelly, Spiruliny a zeleného ječmene. Naopak – jestliže máte zákaz uvedených zelenin, po celou dobu užívání těchto léků nesmíte na zelené řasy a zelený ječmen ani pomyslet. Léky by fungovaly jen částečně a příliš hustá krev by mohla ohrozit vaše zdraví.

Není tedy pravda, že zelené řasy zahušťují krev. Pravda je, že léky na ředění krve (typu warfarin, anopyrin a podobně) díky vitaminu K nefungují správně.

Pro klid duše navrhuji, abyste se zeptala lékaře, který vám léky předepsal. Jeho pokyn respektujte a dejte mu přednost před plamennými báchorkami dealerů s bílou košilí a kravatou.

Bob Dvořák