Bob odpovídá
Jméno: Ivana
Přidáno: 29.08.2013
Kategorie: Ostatní dotazy
Téma: Syndrom neklidných nohou

Otázka:
Od dětství trpím syndromem neklidných nohou. Jako dítě jsem měla tyto potíže málo, ale po přechodu se staly nesnesitelné. Dlouho jsem hledala pomoc nějakou přírodní cestou, vyhýbala jsem se lékům, ale když už jsem nevěděla kudy kam, dostala jsem se až k Prof.Šonkovi, který mi předepsal lék Glepark, (obsahuje pramipexol, léčí se tím i parkinson). Užívám 1/4 tablety asi dva roky, po větší dávce jsem moc ospalá a ta čtvrtka mi někdy stačí, někdy ne. Asi před rokem jsem začala s makrobiotickou stravou a doufala jsem, že mi pomůže zbavit se těch prášků. Zatím se to nedaří, ale věřím, že díky této stravě alespoň nezvyšuju dávku léků. Teď jsem narazila na Vaše stránky a ráda bych se zeptala, jestli s tímto máte nějakou zkušenost a pro mě nějakou radu, co by mi pomohlo zbavit se těch léků a těch nesnesitelných potíží, které se objevují pravidelně každý večer. Nedá se to moc popsat, je to ja ko když se mi vaří krev v těle, v nohách mi cuká, jako když bolí nervy, je to horší než nejhorší mučení. Klasická medicína neví z čeho to je, umí jen potlačit příznaky a já stále hledám. Děkuji za Váš čas a odpověď. Ivana

Odpověď:

Dobrý den Ivano.

Tradiční japonská medicína a Shiatsu tento syndrom zná, není to nic nového. Nejste žádný exot. Měl jsem jednou pána se stejnými potížemi. V mé ordinaci strávil dvě hodiny, speciálními technikami jsem mu obrátil lymfu, pak byl velmi unavený a usnul. Po probuzení se radoval z citelné úlevy. Pak už jsem ho neviděl. Buď mu tedy Shiatsu pomohlo, nebo… Ale výhružné dopisy nedostávám, tak to bude dobré.

U syndromu neklidných nohou jde jednoznačně o problém typu Jitsu, tedy nikoliv nedostatek, ale nadbytek energie. Je-li ve spodní části těla nadbytek Jitsu, pak někde jinde musí být energie nedostatek Kyo. Podobné problémy celkem spolehlivě řeší akupunktura, akupresura, moxa a samozřejmě i Shiatsu. Práce s tonizací či sedací meridiánové energie není ničím novým. Na podobných metodách je skvělé to, že nadbytečnou energii Jitsu neničíme, ale po dávno známých dráhách (meridiánech) ji pomalu převádíme do prázdných míst Kyo.

Z moderního hlediska víme, že syndrom neklidných nohou souvisí s narušením mechanismu, který umožňuje příjem a zpracování železa mozkovými buňkami. Proto se tak dobře osvědčuje pravidelné užívání přírodních potravinových doplňků jako je Chlorella, Spirulina a ve vašem případě asi nejvýhodnější šťáva z mladého zeleného ječmene, která má pro vás veledůležitou stoupavou energii typu jin. Velmi dobrým zdrojem přesně takového železa, které potřebujete, je mořská řasa Dulse.

Na svých cestách po Indii, Africe, Bangladéši… jsem objevil, že tamní lidé neznají Alzheimera ani Parkinsona. A mají úžasnou paměť (protože většinou neumí číst a psát). Své předky a dokonce jména dětí si pamatují hodně hluboko do minulosti. Skoro v každém jídle mají kari koření, jehož nedílnou součástí je kurkuma. A kurkuma má unikátní schopnost odčerpávat zplodiny přímo z mozku. Zplodiny, které vznikají činností mozku a které jsou podle mého přesvědčení příčinou (nebo alespoň výrazně přispívajícím faktorem) těchto onemocnění.

Makrobiotickou stravu vám schvaluji a chválím. Jen aby to nebyla jen přísná dieta pro onkologické pacienty, kterou se makrobiotika také zabývá a která u nás byla do češtiny přeložena nejdříve.

Syndrom neklidných nohou má natolik individuální příčiny (a jejich kombinace), že bez osobního kontaktu je to jen střelba naslepo. V ordinaci (Praha nebo Rychnov) vám větší muka než SNN nezpůsobím. Navíc pracuji neozbrojenou rukou. Moje čekárna je vždy prázdná, protože nesnáším dlouhé čekání. Proto je třeba předem se objednat na konkrétní dvouhodinu.